O nas

Referenčni slovenski privatni ortopedski center brez koncesije, ustanovljen leta 1997. Bolnikom smo z našim strokovnim timom v ambulanti na voljo vsak dan v popoldanskem času. Specializirani smo za konzervativno in operativno zdravljenje odraslih, otrok in športnikov s težavami s področja ortopedije.

V naših ortopedskih ordinacijah obravnavamo težave s s kolkom, kolenom, medenico, ledveno, prsno in vratno hrbtenico, ramo, lopatico, komolcem, zapestjem, roko in stopalom (boleč palec, nart, mali prsti, otiščanec), ki lahko izhajajo iz sklepov, mišic, mišičnih narastišč, tetiv, ligamentov, hrbtenice in živčevja.

Orthops je privatna ambulanta in težave so obravnavane izrazito individualno, upoštevajoč življenski stil, navade, obliko in obseg fizične aktivnosti, kondicijo, konstitucijo, poklic, hobije in obremenjenost na delovnem mestu.

Potreben je natančen pogovor (anamneza) v zvezi s težavami: bolečina, otekanje (npr. voda v kolenu ali drugem sklepu), šepanje, asimetrija, slaba drža, skolioza, mravljinčenje, mišična slabost, deformacija, zmanjšana gibljivost, občutek nestabilnosti, škripanje in pokanje v sklepih, preskakovanje (npr. prsta) in izpahovanje, utrujenost posameznih mišic pri telovadbi in športu, nezmožnost dolge hoje, občutek zategovanja v sklepih in mišicah, mrtvenje prstov, išias, heksenšus, trd vrat, vrtoglavica, nesigurnost pri hoji, spotikanje, gluhost stopala in prstov, pri otrocih hoja navznoter, koleni na »X«in na »O«, spotikanje, nizki in visoki stopalni loki, krajša noga ali stopalo, izboklina pod kožo…

Pri osebnem pregledu (status) ugotavljamo objektivne znake: gibljivost posameznega sklepa, obseg roke in noge na tipičnih mestih, indeks telesne mase, nestabilnost kolena- okvara sprednje ali zadnje križne vezi, kolateralnega ligamenta, nestabilnost gležnja, nestabilnost rame- po poškodbi (TUBS) ali prirojene (AMBRII), testiramo referenčne točke pri fibromialgiji in miofascialnem sindromu, ugotavljamo mišično moč, nevrološke izpade (periferne, po koreninskem vzorcu ali pri nevropatiji), Lasuegov-Lazarevičev znak, test na nateg femoralisa, Spurlingov test, Lahmannov test, pivot-shift test, pri pregledu pa opravimo po potrebi še druge specialne ortopedske teste (meniskus, vezi, mišična narastišča, rotatorna manšeta rame, utesnitvene teste za kolk, gleženj in ramo), ugotavljamo, če obstaja morda enostranska oteklina noge ali roke, globoka venska tromboza, varikozni sindrom, krčne žile, če so periferni periferni pulzi tipni (obliterantna bolezen arterij), če so prisotni nevrološki izpadi (refleksi, moč, senzibilnost) in če so prisotni znaki za okvaro centralnega živčevja…

Na podlagi pogovora in pregleda lahko po potrebi takoj opravimo tudi ultrazvočni pregled mišic (raztrganine, hematom, kalcinacije) in sklepov (oteklina, voda v sklepu, izliv v burzo, nestabilnost sklepa) ali meritev debeline mišice v ohlapnem in napetem stanju, opravimo pa tudi blokado kolka pod ultrazvočno kontrolo.

V ortopediji je vedno potrebno izključiti možnost, da je bolečina prenesena iz notranjih organov (npr. srce, pljuča, ledvica, jetra, trebušna slinavka, aorta, črevo, želodec, žolčnik). Potrebno je tudi razdeliti vzroke za težave po njihovem relativnem prispevku k celotnim težavam (kateri vzrok v največji meri pojasnjuje težavo oz. težave). Procentualni prispevek k težavam se lahko spreminja iz dneva v dan.

Končno mnenje vsebuje priporočilo glede terapije, bolniškega staleža, lahko pa izdelamo tudi mnenje za invalidsko komisijo glede delazmožnosti (razbremenitve pri delu, upokojitev, telesna okvara) ali za zavarovalnico (procent invalidnosti). V primeru suma na preneseno bolečino iz notranjih organov ali neortopedskih bolezni priporočamo pregled in obravnavo pri družinskem zdravniku s priporočilom za nadaljnjo obravnavo pri drugem specialistu ali za rentgensko slikanje, CT, MRI, scintigrafijo ali EMG. Ob koncu pregleda bolnik prejme pisni izvid (anamneza, status, predlagana terapija in predlog za morebitne dodatne preiskave oziroma preglede in diagnozo.

Predlagana terapija je lahko samo:

  • razgovor s priporočili (kaj od fizične aktivnosti priporočamo in kaj odsvetujemo), nasveti za šport in aerobni trening, raztezne vaje in krepitveni trening s predlogi za reedukacijo,
  • izdelava programa za rehabilitacijo (protibolečinska terapija, krepitvena vadba – individualna in skupinska v naši poslovni enoti Pelvigym, preventivna vadba za hrbtenico ali posamezne sklepe in mišice, stabilizacija »jedra«),
  • injekcijska terapija (testne blokade, hormonske blokade, punkcije sklepov in hematomov, hialuronska kislina, PRP-ACP »cepljenje z lastno krvjo«),
  • udarni globinski valovi (ESWL) za sportne poškodbe, mišične bolečine, bolečo ahilovo tetivo, koleno, kolk, komolec, ramenske kalcinacije,
  • priporočilo in pogovor v zvezi z operativno terapijo (umetni kolk, koleno, rama, gleženj, komolec- endoproteze pri obrabi-artrozi), rekonstrukcijo križnih vezi kolena, akromioplastika, stabilizacija rame, kolena, gležnja, artroskopija kolena, kolka, rame, komolca, gležnja, vertebroplastika, operacija diskus hernije na vratu, prsnem delu in ledveno (križu), nožni palec-hallux valgus, tumorjev, revmatskih bolezni, entezopatij, podaljšave in skrajšave udov, korekcije deformacij, hondroplastika- gojeni hrustanec, ekvinovarus, izpah kolka, ploskost stopala, adduktus in varus stopala, mišični tortikolis, skolioza), o mini dostopih, artrodezi hrbtenice ali drugih sklepov…

Operacija je velika odločitev v življenju. Bolnikom in svojcem nudimo možnost obsežnega pogovora o operativnem postopku, času hospitalizacije, možnih zapletih, njihovi verjetnosti (upoštevajoč splošno stanje in druge bolezni), rehabilitaciji in pričakovanem izboljšanju.