Ultrazvočni pregled je namenjen ugotavljanju mehkotkivnih sprememb. Ultrazvok ne more prodreti v kost in zato ne more služiti ugotavljanju kakršnihkoli sprememb v kosti, kot npr . vnetij, tumorjev itd. Služi torej za ugotavljanje npr. tekočine v sklepih (izlivov), določenih obsklepnih vnetij, tumorjev v mehkih tkivih, cist, hematomov, mišičnih poškodb (raztrganin) in bolezni tetiv. Skratka, vse kar se nahaja v mehkih tkivih je možno pregledati z ultrazvokom. Ultrazvok je bistveno manj natančen kot npr. preiskava z MRI. Neuporaben je npr. za diagnosticiranje bolezni hrbtenice, zelo majhen pomen ima pri ugotavljanju okvar znotraj sklepa (npr. v kolku, kolenu- vezi, meniskusi, okvara hrustanca).
Ortopedi menimo, da je najboljše, če je ultrazvočna preiskava izvedena hkrati z ortopedskim pregledom. V tem primeru je mogoče postaviti diagnozo na najbolj učinkovit način: najprej razgovor (anamneza), potem »ročni pregled« (status) in potem morda še ultrazvočni pregled. Vprašati se je namreč potrebno:
- Ali sploh potrebujemo ultrazvočni pregled za postavitev diagnoze (pogosto namreč sploh ni potreben) in
- kakšno terapijo (fizioterapijo, vadbo, operativno terapijo) bomo predpisali po opravljenem ultrazvočnem pregledu (ali se terapija sploh kaj razlikuje od tiste, ki bi jo predpisali brez ultrazvočnega pregleda).